A- A A+

tkb lira

TKB to nie tylko pokazy tańca, śpiewu, prelekcje, ale przede wszystkim wystawy twórczości ludowej. Twórczość ta była nieodłącznym elementem TKB już od pierwszej edycji, gdyż miało wtedy miejsce ważne wydarzenie – otwarcie Muzeum Beskidzkiego (1964 r.), a także wystawa regionalna, która powstała z eksponatów gromadzonych latami przez wiślańskiego nauczyciela Andrzeja Podżorskiego (założyciela Muzeum Beskidzkiego i działacza), jak również innych darczyńców.
Podczas przygotowań do II Tygodnia Kultury Beskidzkiej podjęto decyzję, by wystawy i twórczość ludowa stały się nieodłącznym elementem imprezy, dlatego też powołano Komisję Wystaw i Twórczości Ludowej na czele z inż. Alojzym Horylem (1918-1975) – przewodniczącym Koła Macierzy Cieszyńskiej w Wiśle, która w późniejszym czasie została przemianowana na Komisję Imprez Towarzyszących.

Iwona Konderla oraz jej dzieła

Iwona Konderla oraz jej dzieła

Dziś podczas TKB możemy oglądać wystawy nie tylko w Muzeum Beskidzkim, ale również podziwiać wyroby wiślańskich Twórców Ludowych, jak i tych przybywających na to wydarzenie z pozostałych regionów Polski. Wiślańscy Twórcy prezentują różnorodne style twórczości artystycznej i rękodzielniczej m.in: malarstwo na szkle, malarstwo witrażowe, malarstwo olejne, rzeźbę, płaskorzeźbę, koronkarstwo, malowanie pisanek, zdobienie szkła, bibułkarstwo, gawędziarstwo oraz wiele innych, których nie sposób wymienić. Efekty ich pracy można nie tylko zobaczyć i zakupić, ale również uczestniczyć w warsztatach rękodzieła prowadzonych przez samych twórców. Wszystko to odbywa się na wiślańskim rynku, który w czasie trwania imprezy tętni życiem.

Aby przekonać się o pięknie oraz niepowtarzalności dzieł prezentowanych przez artystów, trzeba koniecznie przyjechać i zobaczyć jak niesamowita i oryginalna jest beskidzka kultura i sztuka.

Elżbieta Wantulok i jej malowane pisanki

Elżbieta Wantulok i jej malowane pisanki

Malowane dzieła Janusza i Kamili Księżnik

Malowane dzieła Janusza i Kamili Księżnik

Warsztaty z twórcami na placu B.Hoffa

Warsztaty z twórcami na placu B.Hoffa

Warsztaty z Ewą Lazar - malowanie na szkle

Warsztaty z Ewą Lazar - malowanie na szkle

Jarosław Gluza w trakcie pracy nad swoimi drewnianymi rzeźbami

Jarosław Gluza w trakcie pracy nad swoimi drewnianymi rzeźbami

Początek strony