A- A A+

tkb lira

Widok z Cieńkowa Niżniego na Cieńków Wyśni

Wiosenny widok z Cieńkowa Niżniego na Cieńków Wyśni

Amfiteatr im St. Hadyny w Wiśle

Amfiteatr im Stanisława Hadyny w Wiśle podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej

U źródeł królowej polskich rzek rozpościera się miasto Wisła. Wyjątkowej urody miasto, które łączy w sobie kameralność, ale i światowość, tradycję, bogactwo natury i jednocześnie nowoczesność. „Perła Beskidów” położona jest w południowej części Polski, w centrum Beskidu Śląskiego, w sąsiedztwie granicy z Czechami i Słowacją. Miejscowość z każdej strony otaczają lasy i góry, tworząc niepowtarzalną panoramę.


Wisła to prawdziwe niewyczerpane źródło pomysłów i możliwości spędzania wolnego czasu. Każdy dzień w Wiśle to gwarancja pięknych i niezapomnianych widoków, uśmiechniętych i serdecznych ludzi wokół, możliwości spędzania wolnego czasu w różnorodny sposób. Jeśli chcesz delektować się tym, czego na pewno warto spróbować, serdecznie zapraszamy do Wisły.

Miasto wyróżnia się specyficznym, w porównaniu do innych górskich miejscowości, usytuowaniem w kilku dolinach. Wiele zabudowań mieszkalnych i letniskowych znajduje się poza centrum, w bocznych dolinach, m.in. Malinka, Czarne, Gościejów, Partecznik, Głębce, Łabajów, Dziechcinka, Jawornik, Gahura oraz na stokach okolicznych gór. Wystarczy opuścić miejski deptak i centrum Wisły tętniące życiem i skierować się w stronę jednej w wielu dolin, by znaleźć spokój i ciszę.

Wisła przez wieki żyła w izolacji. Sprzyjało to zachowaniu lokalnej gwary, rozwijaniu zamiłowań artystycznych wiślańskich górali i beskidzkiej kultury. Odrębny folklor Beskidu Śląskiego przejawia się w budownictwie, ubiorze, sztuce, pieśniach oraz obyczajach miejscowej ludności. Górale posiadają duże zdolności artystyczne. Robione ręcznie rzeźbione stoły, stołki, ławy, skrzynie czy niektóre naczynia należą do prawdziwych dzieł sztuki ludowej. Dziś wyroby lokalnych twórców można zobaczyć w Galerii U Niedźwiedzia, a w Muzeum Beskidzkim eksponaty związane z życiem i twórczością górali, dotyczące pasterstwa, tkactwa, obróbki drewna, narzędzi rolniczych, osobliwości męskiego i kobiecego stroju ludowego oraz przykładów sztuki ludowej.

Po dniu spędzonym na intensywnym zwiedzaniu, górskich wędrówkach lub wyprawach rowerowych proponujemy odwiedzić jedną z wiślańskich karczm, które kuszą suto zastawionymi stołami, specjalizując się w daniach regionalnych. Z kolei miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu mogą korzystać z basenów krytych, z których największym jest Park Wodny Tropicana przy Hotelu Gołębiewski. Zimą dla osób spragnionych wrażeń przygotowanych jest aż dwadzieścia wyciągów narciarskich, z czego sześć kanapowych. Zachęcamy też do przejazdu kuligiem na saniach lub wozami z pochodniami doliną Białej Wisełki lub Gościejowa.

Miasto Wisła - rodzinne miasto Adama Małysza, najlepszego polskiego skoczka narciarskiego XXI wieku - jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów zarówno w lecie, jak i w zimie. Sportowe obiekty wiślańskie są areną zawodów sportowych najwyższej rangi. Na skoczni  w Wiśle Malince rozgrywane są letnie i zimowe zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, a trasy biegowe na Kubalonce należą do jednych z najlepszych w Polsce. Wisła to także miejsce największych imprez kulturalnych i rozrywkowych. To właśnie tu odbywa się wielka społeczna inicjatywa promująca polską transplantację - Bieg po Nowe Życie, największy festiwal folklorystyczny w Europie czyli Tydzień Kultury Beskidzkiej, „Wiślaczek Country” – międzynarodowa impreza dla fanów tego gatunku muzyki, a także przyciągający wielu fanów cykl letnich i zimowych imprez w stylu retro.

20000122 IMG 5279    2010 08 05 IMG 8368    bryndza    Kaskady Rodła

Zapraszamy Państwa do Wisły nie tylko w trakcie święta folkloru jakim jest Tydzień Kultury Beskidzkiej. Mamy nadzieję, że pobyt tutaj spełni Państwa oczekiwania i zachęci do powrotu w beskidzkie strony.

Wszelkie informacje na temat miasta Wisła oraz kalendarium imprez dostępne są na stronie www.wisla.pl

Początek strony